Anadolu Medya Grup Vakfı
Telefon : 444 0 155

"Gazze İçin Bir Şiir Yaz" yarışması başladı! Ayrıntılı bilgi için tıklayınızŞİİR YARIŞMASI
 
Konu: Kısa adı Anmeg Vakfı olan Anadolu Medya Grup Vakfı tarafından düzenlenen şiir yarışması “Gazze İçin Bir Şiir Yaz” ismi ile yapılacak olup şiirlerde 7 Ekim 2023 tarihinden buyana Filistin ve Gazze’de İsrail tarafından yapılan katliam ve soykırım işlenecektir. Yarışma tüm dünyanın gözü önünde işlenmekte olan soykırıma özellikle gençlerin dikkatine çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için düzenlenmiştir.
 
YARIŞMANIN ŞARTLARI

1. Yarışmaya jüri üyelerinin birinci derece yakınları katılamazlar.
2. Şairler yarışmaya kendilerine ait şiirlerle katılacaklardır. Başkasına ait olduğu tespit edilen şiirlerle yarışmaya katıldığı tespit edilen şairler yarışmadan ihraç edilirler.
3. Yarışmaya gönderilen şiirlerin altında şairin isimi ve soy ismi mutlaka yazılacaktır.
4. Konusu Filistin ve Gazze Katliamı olan yarışmaya konu dışından gelen şiirler kabul edilmeyecektir.
5.Şiirlerin uzunluğu 40 mısrayı geçemez.
6. Şiirler hece, aruz yada serbest vezin ile yazılabilecektir.
7. Yarışmaya gönderilecek şiirler vakıf çatısı altında yayın yapan KON TV tarafından verilen Watshap numarasına süresi içerisinde gönderilecektir.
8. Şiirler, genel ahlak kurallarına, milli ve manevi değerlere uygun olmalı, bir siyasi düşüncenin propagandasına uygun söylemler içermemelidir.
9. Yarışmaya gönderilen şiirlerin yayın hakkı Anmeg Vakfı ve vakfa ait yayın kuruluşları olan Kontv ve vakfa ait diğer yayın kuruluşlarına ait olacaktır. Her türlü kullanım, basım ve yayını için telif hakkı veya hangi ad altında olursa olsun herhangi bir ücret talep edilemeyecektir. Kontv gerektiğinde şiirlerin kliplerini çekebilecek, yayınlayabilecek, başka yayın kuruluşlarına verebilecektir.
10. Yarışmaya 15, 16, 17 ve 18 yaşındaki gençler katılabilecektir.
11. Şartnameye uygunluk göstermeyen şiirler yarışmaya dâhil edilmeyecektir.
12. Şiirlerin içeriği ile ilgili bütün sorumluluk şiirin sahibine aittir.
13. Yarışmada değerlendirme kriterleri olarak ölçü, kafiye, redif, ayak, konu, başlık, şiirde kullanılan edebi sanatlar, özgünlük, mısralar arası ve dörtlükler arası geçişkenlik, bağlantılar, konu bütünlüğü, giriş, gelişme, sonuç, şiirde duygu, ahenk, anlatım, yorum gibi hususlar dikkate alınacaktır.
14.Şiirler ve biyografi, şartnamede belirtilen whatshap numarasına WORD formatında gönderilecek, fotoğraf şeklinde gönderilenler kabul edilmeyecektir.
15.Şartnamede belirtilmeyen konularda jüri tarafından alınan kararlar geçerlidir.

YARIŞMA TAKVİMİ

1 - Şiirler 1-12 Şubat 2024 tarihleri arasında 0542 814 86 59 WhatsApp numarasına iletilecektir.
Yarışmada dereceye girenler 16 şubat 2024 Cuma günü  Kontv’de yapılacak programla ilan edilecektir. Kazananlara önceden haber verilecek olup dereceye girenler 16 Şubat 2024 günü Kontv’de yapılacak programda hazır bulunacaklardır. Anmeg Vakfı bu programın gün ve saatini değiştirme hakkına sahip olup, değişiklik muhataplarına önceden duyurulacaktır.

JÜRİ ÜYELERİ
1- Salih Sedat Ersöz – Moderatör ve Jüri Üyesi (Eğitimci, Şair-Yazar -Konya Eski İl Kültür Md.)
2- Prof.Dr. Sinan Gönen ( S.Ü. Edebiyat Fakültesi- Türk Ed. Böl. Bşk.)
3- Tayyar Yıldırım (Şair-Yazar)

ÖDÜLLER
Birinciye bir tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın, mansiyon ödülüne hak kazanan iki kişiye ise birer gram altın hediye olarak verilecektir. Dereceye girenler Anmeg Vakfı ve Kontv tarafından düzenlenen programa katılacak, şiirlerini burada okuyacaklar ve ödüllerini de aynı programda alacaklardır.